Przygotowywanie strucli makowych zwykle jest bardzo czasochłonne. W tym wypadku było inaczej, ponieważ zmielony mak miałam jeszcze ze świąt, leżał w zamrażalniku, natomiast ciasto zrobiłam krucho-drożdżowe i nie trzeba był go ani długo wyrabiać, ani czekać aż wyrośnie. Polecam ten przepis osobom, które zniechęca właśnie czasochłonny proces przygotowania tradycyjnych strucli.
Ciasto na 2 strucle ok. 36 cm
Ciasto najlepiej przygotować wieczór wcześniej lub kilka godzin wcześniej.
500 g mąki pszennej
0,5 szklani cukru
15 dag masła
5 dag świeżych drożdży
3 łyżki kwaśnej śmietany 18 %
1 cukier waniliowy
2 całe jajka + 2 żółtka
1 jajko do smarowania ciasta
Drożdże rozrabiamy ze śmietaną. Jajka mieszamy z cukrem i cukrem waniliowym. Przesiewamy mąkę, dodajemy masło pokrojone w kawałki, drożdże i masę jajeczną. Szybko zagniatamy ciasto. Odstawiamy do lodówki.
Mak
można również przygotować wcześniej
600 g maku waga po sparzeniu i dwukrotnym zmieleniu, czyli trzeba wziąć ok. 250-300 g suchego maku
300 g bakalii pokrojonych i namoczonych dzień wcześniej w alkoholu:
rodzynki, morele, śliwki suszone, figi, daktyle
100 g migdałów i orzechów włoskich obranych i pokrojonych
4 jaja
150 g roztopionego masła
3 łyżki miodu
2 łyżki kwaśnej śmietany 18%
2 łyżki budyniu waniliowego
1 łyżka wiśniówki lub innego mocnego i aromatycznego alkoholu.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Można oddzielnie przygotować jajka, czyli żółtka połączyć z makiem, a białka ubić na sztywną pianę i dodać do maku na końcu. Przyznam szczerze, że robiłam mak pierwszym (całe jajka) i drugim sposobem (oddzielnie ubite białka), ale nie widzę różnicy po upieczeniu. Mak koniecznie trzeba spróbować, powinien być dobrze doprawiony, czyli nasycony smakami. Możemy mieć wrażenie, że jest za bardzo aromatyczny i słodki, ale wtedy po upieczeniu będzie miał odpowiedni smak.
Przygotowanie strucli
Wyjmujemy ciasto z lodówki i krótko wyrabiamy. Dzielimy na dwie części i wałkujemy każdy kawałek na prostokąt o wymiarach ok. 25 na 18 cm.
Smarujemy pierwszy kawałek ciasta roztrzepanym jajkiem i nakładamy połowę maku.
Delikatnie zawijamy struclę. Końce podwijamy pod spód i delikatnie zalepiamy.
Następnie przekładamy na papier do pieczenia i ściśle zawijamy w papier tak, żeby łączenie ciasta i końce papieru znalazły się na spodzie. Nie jest to proste, ale nawet jeśli nie uda się idealnie, nie będzie to miało wpływu na smak makowca. Przekładamy ciasto do keksówki o długości 36 cm.
Ciasto pieczemy w nagrzanym piecu przez ok. 50 minut. Po wyjęciu z pieca delikatnie rozwijamy i studzimy na kratce. Można polukrować lub posypać cukrem pudrem. Ciasto zachowuje świeżość nawet przez 6 dni. Doskonale się przechowuje w zamrażalniku, po rozmrożeniu nie zmienia smaku.