Szybkie ślimaki z makiem

Na pewno szybsze niż tradycyjne strucle drożdżowe i efekt końcowy bardziej przewidywalny. To jedne z ciastek tzw. przedszkolnych. Przygotowałam je na spotkanie wigilijne do mojej córki  Dzieci i tak nie jadły, ale dorośli owszem. Ślimaki smakiem nie ustępują tradycyjnym makowcom, a to przede wszystkim za sprawą pysznej domowej masy makowej.

ślimakimak1

Masa makowa
Zdecydowanie nie polecam masy z puszki, która ma tylko 22 proc. maku, a reszta to woda, syrop glukozowo-fruktozowy i inne podejrzane składniki. Lepiej kupić zmielony mak i przygotować wg przepisu na opakowaniu. Inna opcja, dla osób mających więcej czasu, to przygotowanie masy z suchego maku, który trzeba wypłukać, zalać dużą ilością wrzątku, odstawić na 2 godziny, zebrać szumowiny, odlać, następnie gotować przez godzinę w mleku z wodą pół na pół (na 1 szklankę maku trzeba wziąć 3 szklanki płynu), mak po ugotowaniu musi rozcierać się w palcach, zmielić 2 razy. Z  1 kg suchego maku otrzymujemy 1, 70 kg maku przetworzonego.

Do ok. 40 ślimaków będziemy potrzebować:
ok. 400 g maku mielonego
100 g roztopionego masła
3 łyżki rozpuszczonego miodu (jeśli uznacie, że za mało słodki, można dosłodzić cukrem pudrem)
1 łyżka budyniu
100 g drobno posiekanych lub zmielonych migdałów
0,5 szklanki drobnych rodzynek (wcześniej namoczonych w amaretto lub innym alkoholu)
1 łyżka smażonej skórki pomarańczowej
2 jajka
i inne bakalie, które lubicie (drobno posiekane, ponieważ ciastka są dość małe)
Wszystkie składniki łączymy i dokładnie mieszamy, masa powinna być zwarta i kleista.

ślimakimak2

Ciasto na ok. 40 ślimaków
40 dag mąki
15 dag masła
5 dag świeżych drożdży
3 łyżki kwaśnej śmietany
2 jajka całe i 1 żółtko
2 czubate łyżki cukru pudru
1 cukier waniliowy
szczypta soli
ewentualnie mak do posypania
1 jajko do smarowania

Robimy rozczyn z drożdży i śmietany, czekamy aż trochę podrośnie. Następnie przesiewamy mąkę do miski, dodajemy sól, cukier, siekamy masło z mąką, wbijamy jajka i dodajemy rozczyn. Zagniatamy ciasto. Najlepiej przygotować ciasto wieczorem i włożyć je na noc do lodówki. Jeśli nie macie na to czasu, warto choć na dwie godziny włożyć do lodówki, żeby masło się ściągnęło. Dzielimy ciasto na 4-5 części, wałkujemy na długie, ale wąskie paski ok. 10 cm. Smarujemy jajkiem, nakładamy masę makową i zawijamy tak jak struclę. Sklejamy, kroimy na dość wąskie ciastka, ok. 3 cm i układamy na papierze do pieczenia. Zostawiamy na 15 minut. Przed włożeniem do nagrzanego pieca, smarujemy jajkiem i posypujemy ziarenkami suchego maku. Pieczemy 10-15 minut. Najlepsze są tego samego dnia.